Grafika spontaniczna

Tytuł

Grafika spontaniczna

Twórca

Zygmunt Januszewski

Opis

lata 80.

Temat

„GRAFIKA SPONTANICZNA – materialny ślad niezidentyfikowanej strefy sztuki. Rozumienie [hermeneutyka], widzenie [fizjologia] . percepcja [psychologia] – chciałyby złapać do swej doświadczalnej klatki - wielowymiarowość procesu twórczości „ – pisał w 2011 roku Zygmunt Januszewski. „Grafika spontaniczna jest próbą odczytania historii pierwotnymi symbolami energii pozytywnych, które od lat używam w instalacjach, akcjach malarskich i wierszografii. Siła bieli i czerwieni ma szczególne znaczenie nie tylko dla Polaków. Powierzam ją wszystkim, którym idee solidarności, nadzieja i wola walki z lat przełomu są nadal żywe […] . Grafika spontaniczna poszukuje zjednoczenia, każda cząstka chciałaby odnaleźć swoją kosmiczną parę, więc wszystko jest w ruchu, wszystko może się zdarzyć” .
W sumie Januszewski przygotowała około 300 unikatowych odbitek w serii „Siła symboli. Grafika spontaniczna”. Na kartach papieru formatu A4 powstały rysunki symboli, niekiedy stemple wykonane przez artystę, w tym wykorzystany został najnowszy polski symbol – napis „Solidarność” zaprojektowany przez Jerzego i Krystynę Janiszewskich.
Użyte zostały jedynie dwa koloru czerwony i czarny, niekiedy reprodukowane były także w technice przebitki ślady fotografii z wydarzeń w Polsce w latach 1980-1983 , w tym napis „strajk” ze Stoczni Gdańskiej.

Numer ewidencyjny

ECS/ZIS/487

Typ obiektu

Seria/cykl

Wymiary

21 x 29,7 cm

Stan zachowania

bardzo dobry